Zelów. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Kto wymyślił zmianę czasu i dlaczego? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Środa, 08 kwietnia 2020
Wybierz miasto na mapie
Kto wymyślił zmianę czasu i dlaczego?
Data dodania: 2018-10-27 16:52:05
Kto wymyślił zmianę czasu i dlaczego?
Źródło zdjęcia: sxc.hu
Lubimy przestawiać czas jesienią, bo śpimy dłużej. Nie lubimy wiosną, bo władze kradną nam godzinę słodkiego nieróbstwa . Mało kto wie, że to nie zbiurokratyzowana unia wymyśliła zmianę czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Zrobili to Niemcy.

Wielu Polaków narzeka na zmianę czasu. Każdy zna kogoś, kto choć raz nie przestawił zegarka i przyszedł do pracy godzinę później albo wcześniej. Są i tacy, którzy czekają do 2-3 w nocy, by rytualnie zmienić czas na wszystkich domowych zegarach. To uciążliwa sprawa. Kiedyś zegary trzeba było przestawić ręcznie. Budzik, zegarek na ręku, wszystkie miejskie czasomierze.
.

Dziś nie jest łatwiej, bo do tego dochodzi zegarek na kuchence, pralce, mikrofalówce. Na dodatek wiele osób gubi się w zmianach i musi się upewniać, w którą stronę przesunąć wskazówkę. Telefony komórkowe i komputery w większości przestawiają się same.

Aha - teraz musimy pamiętać o przestawieniu zegarków w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki cofamy z trzeciej na drugą - czyli śpimy dłużej.

- To fascynujące, że tak drobna, w zasadzie mało istotna, zmiana, budzi tak duże emocje. Żartobliwie mówiąc, zrozumiałbym to łatwiej, gdyby przeciw zmianie czasu protestowali Polacy. Zgodnie ze stereotypami, lubimy sobie pomarudzić, ponarzekać. Ale teraz przeciwko
zmianie czasu protestują ludzie w całej Europie. To fenomen, tym bardziej, że walczą o to Niemcy, Hiszpanie czy Portugalczycy - mówi nam socjolog, Piotr Maliski.

Zimą dzień jest krótszy, zimą dłuższy - oczywiście mówimy o obecności światła słonecznego. I od dawna pojawiały się pokusy, by coś z tym zrobić. Bo zimą wstajemy, gdy jest ciemno, wracamy do domu po zmroku i słońca widzimy tyle, co kot napłakał. Wymyślono więc
przestawianie zegarków, by co prawda wracać po ciemku, ale przynajmniej wstawać już po świcie. Przynajmniej tak tłumaczy się to dzieciom...

- W efekcie czas narzucony nam przez cywilizację nie jest „kompatybilny" z astronomicznymi porami dnia i nocy. Czas jest w ogóle pojęciem bardzo względnym - przecież to, którą mamy
godzinę, zależy tylko i wyłącznie od tego, na co się umówimy. Po jednej stronie granicy mamy południe, po drugiej trzynastą - mówi Maliski.

Źródło: Money.p/AK
Tagi: zmiana czasu, Niemcy, letni, zimowy, godzina, zegar
Najczęściej czytane
go to top