Zelów. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Sadza w kominie przyczyną zatrucia czadem? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 19 listopada 2018
Wybierz miasto na mapie
Sadza w kominie przyczyną zatrucia czadem?
Data dodania: 2017-11-27 09:09:14
Sadza w kominie przyczyną zatrucia czadem?
Sadza w kominie przyczyną zatrucia czadem? Sadza w kominie przyczyną zatrucia czadem?
Źródło zdjęcia: Facebook/OSP Łobudzice
Strażacy przypominają o czyszczeniu kominów. Problem palących się sadzy w kominach jest duży. Często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie czadem. 

26 listopada w gminie Zelów strażacy walczyli z wypalaniem się sadz w kominie. W tym przypadku na szczęście nie doszło do pożaru domu.
. Nikt również nie został poszkodowany.

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry. Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra H2O powstaje aż 1700 litrów pary co niestety może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania. Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny.

Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Gdy już dojdzie do podtrucia tlenkiem węgla natychmiast musimy przystąpić do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. 

Strazacki.pl / ES
Tagi: sadza w kominie, Zelów, zatrucie czadem
go to top