Zelów. Aktualności i informacje lokalne z miasta i powiatu. Barski i Święczkowski bez mandatów poselskich - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 05 kwietnia 2020
Wybierz miasto na mapie
Barski i Święczkowski bez mandatów poselskich
Data dodania: 2011-10-27 13:30:33
Zapadła decyzja, że wygaszone zostaną mandaty poselskie dwóch prokuratorów: Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. Zadecydował o tym Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Dwaj posłowie PiS mieli zadecydować, czy wybierają mandat poselski czy prokuratorskie. Jednak decyzję za nich podjął Marszałek Sejmu.
. Jeśli prokuratorzy nie zgodzą się z decyzją Schetyny o wygaśnięciu mandatów poselskich, mogą w ciągu trzech dni zaskarżyć decyzję do Sądu Najwyższego. Na rozstrzygnięcie sprawy organ sprawiedliwości ma siedem dni.

Zgodnie z zapisem konstytucji o tym, że nie można pełnić funkcji prokuratora i posła jednocześnie, Barski i Święczkowski musieli zrzec się jednego z mandatów. Posłowie jednak tego nie zrobili twierdząc, że nie ma żadnych podstaw prawnych do wygaszenia im poselskich mandatów. Do protestu przyłączyli się wyborcy, którzy w środę złożyli na ręce marszałka list protestacyjny przeciwko próbie odebrania mandatu poselskiego Barskiemu.

Termin podjęcia decyzji przez posłów PiS minął w nocy z środy na czwartek. Decyzja nie zapadła, więc Grzegorz Schetyna zmuszony był podjąć ją sam.

A.J.
Tagi:
Najczęściej czytane
go to top